W niedzielę 23 kwietnia 2017 roku w Krakowie odbył się Manifest Europejski. Współorganizatorem tego Manifestu była Małopolska Rada Wojewódzka SLD wraz z innymi opozycyjnymi partiami politycznymi i organizacjami społecznymi. Czynny udział w tych uroczystościach wzięli członkowie i sympatycy SLD z Krakowa i wielu powiatów w Małopolsce.
Manifest Europejski miał na celu wyrażenie Naszego poparcia w integracji z Unią Europejską oraz pokazać jak wiele zyskaliśmy od Naszego wejścia do Unii Europejskiej. Wszyscy uczestnicy spotkania podpisali wspólnie "Manifest Europejski", który w najbliższych dniach zostanie przekazany do siedziby głównej Unii Europejskiej w Brukseli.
W imieniu SLD okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD Ryszard Śmiałek, który mówił o korzyściach infrastrukturalnych od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Poniżej tekst przemówienia Przewodniczącego MRW SLD Ryszard Śmiałka;
Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy, Przyjaciele Europy
Za kilka dni minie 13 lat od momentu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Należy w tym miejscu wspomnieć o wielkich zasługach rządu SLD i Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, którzy na ostatniej prostej negocjowali najtrudniejsze ale i najważniejsze zapisy Naszego Traktatu Akcesyjnego z Unią Europejską, które to negocjacje trwały od 1994 roku i za które było odpowiedzialnych kilka rządów i premierów Rzeczypospolitej Polskiej. To dzięki nim udało się wynegocjować najkorzystniejsze warunki, z których tak licznie skorzystaliśmy przez ostatnie 13 lat.
Spójrzcie dookoła siebie jak zmieniła się otaczająca Nas infrastruktura, jak zmieniły się Nasze miasta, wsie, jak zmienił się Kraków i cała Małopolska.
To dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej współfinansowano między innymi budowę autostradę A4 Kraków – Rzeszów, zmodernizowano linię kolejową Kraków – Rzeszów, zintegrowano transport publiczny w Krakowie, poprawiono funkcjonowanie krakowskiego transportu miejskiego poprzez zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego oraz rozbudowę systemu Krakowskiej Karty Miejskiej, rozbudowano terminal pasażerski portu lotniczego Kraków – Balice, zmieniono obraz wielu ulic w Krakowie i innych miastach w Małopolsce, usprawniono komunikację w Krakowie, unowocześniono szkoły, które dzisiaj wyglądają nowocześnie z wielofunkcyjnymi boiskami, salami komputerowymi, basenami, nowoczesnymi stołówkami, powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków Płaszów II, zmodernizowano sieć wodno-kanalizacyjna, składowisko odpadów komunalnych Barycz, unowocześnieniono sieć ciepłowniczą. Władze miasta Kraków i małopolski skutecznie pozyskują fundusze europejskie na realizację większości zadań miasta. Środki europejskie służą realizacji projektów inwestycyjnych w zakresie drogownictwa, transportu zbiorowego, gospodarki komunalnej, a także projektów nieinwestycyjnych, tzw. miękkich, w obszarze edukacji, pomocy społecznej, kultury i turystyki oraz integracji społecznej. Kraków jest miastem, które jako jedno z pierwszych w Polsce skorzystało ze środków przedakcesyjnych - z funduszu ISPA. Warto podkreślić, iż Kraków jest w ścisłej czołówce polskich miast w pozyskiwaniu dotacji unijnych na infrastrukturę. Przypomnę, iż w szczytowym okresie tj. 2010 roku wsparcie unijne na każdego mieszkańca Krakowa wyniosło 286 złotych. Kraków w latach 2004 – 2015 pozyskał ogólną kwotę blisko 5 mld złotych środków bezzwrotnych, które zostały przeznaczone na zadania inwestycyjne i nie inwestycyjne. Od tej pory Kraków konsekwentnie realizuje swoje inwestycje przy wsparciu środków europejskich.
Wszędzie tam gdzie widzicie charakterystyczną tabliczkę z logo Unii Europejskiej i informację „sfinansowano z środków Unii Europejskiej w ramach programu” to dowód, że nie byłoby tego gdyby nie środki pomocowe z Unii Europejskiej. To taka pamiątka dla przyszłych pokoleń, żeby mogły docenić wkład swoich poprzedników w rozwój infrastrukturalny kraju. Unia Europejska jest z Nami obecna na co dzień i codziennie ją widzimy patrząc na to jak zmienił się otaczający Nas świat.
Dzisiaj możemy z dumą patrzeć na otaczającą Nas infrastrukturę w Krakowie, Małopolsce czy kraju, nie mamy powodu do wstydu na tle innych krajów ale kiedyś Nasza infrastruktura była bardzo zła i odbiegała bardzo od innych krajów z Unii Europejskiej. Dzięki Naszemu wspólnemu zaangażowaniu, wykorzystaniu środków pomocowych udało się to nadrobić i chociaż mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie infrastruktury to nie jesteśmy już tak daleko jak kiedyś. -
Pamiętajmy jednak, że nic nie jest dane na wieczność, ostatnie działania pisowskiego rządu i coraz więcej krytycznych uwag w kierunku Naszej akcesji z Unią Europejską, a przez niektórych polityków PiS wręcz domaganie się wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej zmuszają Nas do wzmożonej czujności i takiej aktywności jak dzisiaj. To my obywatele Rzeczypospolitej Polskiej tworzący wspólną europejską rodzinę z innymi krajami w ramach Unii Europejskiej musimy teraz w tych szczególnych momentach bronić dorobku i ponad dziejowego sukcesu jakim było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, przed małymi zakompleksionymi nieudacznikami, których cechuje tylko zawiść i zazdrość.
Tylko wspólna Nasza siła i jedność pozwoli Nam wygrać i dalej rozwijać Nasz kraj w duchu obranej właściwej drogi, europejskiej drogi, jedynej słusznej drogi.